Şimşek, 1600'lü yıllarda Hollanda'da ortaya çıkan ve o dönem, lale soğanı fiyatlarının inanılmaz artışı ve ardından sert düşüşü şeklinde gerçekleşen ‘’lale çılgınlığı’’na atıfta bulunarak "Bitcoin finans tarihinin en büyük balonu olan lale çılgınlığını geçmiş. Bu spekülasyondan uzak durmalı." ifadesini kullandı. Ekonomi çevreleri, son dönemde Bitcoin'de yaşanan ani yükseliş ve inişleri de lale çılgınlığı yaşanan döneme benzeterek yatırımcıları uyarıyor.

Bakan Zeybekci'den Bitcoin'e "saadet zinciri" benzetmesi 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bitcoin için, "Saadet zincirleri vardı hatırlar mısınız? Sırayla milletin birbirini dolandırıldığı şey. Herkes biliyor birbirini dolandırıldığını ama herkes devam ediyor çılgınca. Bu global bir saadet zinciridir." dedi.

Dünya Bitcoin'e nasıl bakıyor?
Bitcoin bazı çevreler tarafından ciddi bir yatırım aracı olarak görülürken, herhangi bir denetim ve sisteme bağlı olmaması sebebiyle de yatırımcıların güven konusunda tereddüt yaşamasına sebep oluyor.
Bitcoin yaygınlaştıkça devletler de kendi kripto para birimlerini oluşturma çalışmalarını başlatmış, bu aşamada Estonya, Ukrayna, Rusya ve Çin gibi ülkeler kendi kripto para birimlerini oluşturmak için ilk adımları atmıştı. 

Kaynak: AA/TRT HABER