Her yıl değerini arttıran Bitcoin, dünyanın pek çok yerinde aktif olarak kullanılan bir platform haline gelmeyi başarıyor. Türkiye sınırları içerisine de yavaştan girmeye başlanan Bitcoin'in pek çok yerlerde kullanılıyor olması en çok cazip gelen yanlarından biri olmayı başarıyor. Değeri 4 yılda 1 dolardan 1.147 dolara çıkan paranın dğer kazanması da kullanım alanlarının daha fazla genişlemesine ortam yaratıyor. 1 Bitcoin şimdilik 867 TL olurken bu rakamın günden güne daha fazla artacağı yönünde bir düşünceler var. Hatta sanal para biriminin 2009 yılı içerisinde çıktığında değeri çok düşük olurken şimdilerde çok fazla arttırması daha da çok arttıracağı fikrini doğmasına engel olamıyor. Gel gelelim son dönemde vatandaşlarımız açısından en sık üzerinde durulan bir diper konu ise Bitcoin Türkiye'de alışverişlerde kullanılacak mı olduğunu söylememiz gerekiyor. Elde edilen duyumlar ışığında Bitcoin sanal para birimini pek çok marketlerde yerini alacağı söyleniyor.

Bitcoin Türkiye Markette Mi Satılacak?

Her ne kadar kazancı oldukça büyük olsa da riski de büyük ödeme ağı olduğu unutulmaması gerekiyor. Fakat şimdiki süreçte riskten çok ortaya kazanç çıkarmış olması popülarite kazanmasına zemin hazırlamıştır. Hal böyle olunca da ülkemizde de kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmeye başlamıştır. Bundan böyle  Bitcoin sanal para birimini , Türkiye’ye Hollandalı bitcoin ile iki Türk girişimci taşıyarak daha sık şekilde kullanılmasına ortam hazırlayacak. Dünyayı bu denli kasıp kavurma başarısını eline geçiren Bitcoinin Türkiye'de bazı marketlerde yer alacağı da gelen bir başka bilgilerden biri olarak ön plana çıkıyor. Türkiye'de ki vatandaşlarımız aynı zamanda  Hollanda merkezli bit4coin’in geliştirmiş olduğu  “hediye çeki-kupon” aracılığıyla artık sorunsuz bir şekilde  Bitcoin alabilme şansına sahip olacaktır.

Ülkelerde aktif şekilde kullanılan sanal para birimini daha çok  dev alışveriş sitelerinde kullanıldığını göz ardı edemeyiz. Fakat Türkiye’de yaygınlaşması ile artık  Türk alışveriş sitelerinde de kullanılabileceğini belirtmemiz gerekiyor. Böylece Türkiye'de de tanınan ve tercih edilen alışveriş sitelerine bu tür sanal para birimi kullanılmaya başlanarak ihtiyaçlar bir an önce karşılanmaya başlanacaktır. Türkiye pazarında da artık sanal para birimini görmeye başlayacağız. 

Bitcoin Türkiye'de İlgi Görüyor Mu?

Tüm dünyada değer kazanan bitcoin, ülkemizde de yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır. Hatta pek çok yerlerde bitcoin ile alışveriş yapabilmek mümkün hale dönüşmeye başlamıştır. Sanal paranın her geçen gün daha fazla değer kazanıyor olması, ülkemizde ki şirketlerden tutunda kullanıcılarına kadar iştah kabartan bir duruma dönüşmesine zemin hazırlamıştır. Hal böyle olunca da Türkiye'de de bitcoin kullanımların her geçen gün daha fazla artmaya başladığını söylememiz mümkündür. Dünya'da ilgi gören sanal para ülkemizde  de ilgi görmeye başlar hale gelmiştir. Hatta pek çok alışveri marketlerde bile bitcoin ile ödeme yapabilme seçenekleri bulunuyor. Türkiye'nin pek çok şehrinde artık Bitcoin kullanılıyor. Hatta bazı yatırımcılarda bu yola başvurarak kazanç elde yollarını arıyor. Sadece alışveriş ile sınırlı kalınmayarak iyi bir yatırım kaynağı olmasından dolayı da tercih sebebi olmayı başarıyor diyebiliriz.

Günümüzde en sık karşılaşılan sorulardan biri haline gelen Bitcoin Türkiye'de ilgi görüyor mu sorusuna yanıt aranmaya başlanmaktadır. Diğer ülkelere oranla Türkiye'nin biraz geri planda kalmasınında bir takım sebepleri bulunuyor. Bu sebeplerinden biri olarak ise Türkiye'de sanal para biriminin yasal olup olmadığı diyebiliriz. Bu soruya tam anlamıyla yanıt bulamayan kullanıcılarda doğal olarak biraz uzak durmakta çareyi aramaya başlıyor. Tam manası ile güvence verilmeyen para birimi olarak ön plana çıkması endişesini yaşadıklarından dolayı yanaşmamakta çareyi aramaya başlıyorlar diyebiliriz. Bitcoin ile en kısa süre zarfında yüksek kazançlar kazanabileceğini öğrenen bireyler ise bekleme yapmadan bu yola başvuruyor. 2014 yılında popülerlik kazanması ve aradan 4 yıl gibi bir süre geçmesini de değerlendiklerini söylemek gerekiyor. Fakat her ne kadar belirtmiş olduğumuz süre geçmiş olsa da para dünyası içerisinde çokta eski gözüyle bakılmamasına neden oluyor. Bitcon sanal para birimi, hemen her yerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir olması en çok hoşa giden yanlarından birisidir. Böylelikle sorunsuz olarak Bitcoin birimini dilediğiniz hemen her yerde kullanabilmektesiniz. Her yönden kazanç sağlamayı başaran bu birimin artık ülkemiz sınırları içerisinde de günden güne daha fazla ilgi görülen bir platform haline gelmeyi başardığını belirtmemiz gerekiyor. 

Ülkemizde Bitcoin Yasal Mı?

Ülkemizde gündemi meşgul eden konulardan biri Bitcoin olmayı başarmıştır. Bitcoin sanal birimini kullanmayı kafasına koyan vatandaşlarımız yasal olup olmadığını öğrenme ihtiyacı içerisinde olabiliyor. Türkiye'de Bitcoin yasal mı sorusuna cevap aranmaya çalışılmaktadır. Bir diğer vatandaşların üzerinde durduğu konu ise  Türkiye’de denetime tabi olup  olmadığı diyebiliriz. Bu konuyla ilgili olaak tarihler 2013 yılını gösterdiğinde Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu açıklamalarını gerçekleştirmiştir. Yapılan açıklamaya göz attığımızda ise  para birimi için çok fazla güvence verilmediği ortaya konulmuştur. Sanal para birimiyle ilgili olarak aynı zamanda yapısı konumu ile kanun kapsamında değerlendirme altına alına alamayacağından dolayı  denetimin ve gözetimin mümkün olmadığını belirtmiştir. Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu sözlerine devam ederken, bitcoin değerinin oynak bir yapıda  olması da kullanıcılar açısından tam manasıyla güven arz etmeyecektir. Bu sebepten dolayı tam anlamıyla güvenli bir liman göremeyiz dedi.

Bitcoin Güvenli Bir Yatırım Mı?

Çoğu kişi bu birime başvurmadan öne ister istemez bir takım kararsızlıklar yaşıyor. Fakat günden güne para biriminin değerini artırıyor olması da yatırımcıların ilgisini daha fazla çekmesine neden oluyor. Bu sebepten dolayı beklenmeden ilk öncellik olarak Bitcoin yoluna başvurmayı daha uygun görüyorlar. Fakat bu yola başvurmadan önce Bitcoin güvenli mi mutlaka geniş çaplı şekilde araştırılması gerekir. Çünkü oynak halde olduğundan dolayı tüm doğabilecek risk faktörleri üzerinde de önemle durulmaldır. Böylelikle oluşabilecek tehlikeli durumlar sizleri çok fazla etki altına almamış olur. Burada önemli olan husus daha önceden önlemlerinizi almanız olacaktır. Her para yatırımlarında olduğu gibi aynı durumun artık sanal paralar içinde geçerli olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Aynı zamanda Bitcoinin kaybolma ya da çalınma gibi yönlerinin olma ihtimaline karşı mutlaka gerekli önlemlerin alınması ve dikatli olunması gerektiği de belirtilmiş oldu.

Fakat diğer anlamda bir açıklama yapma ihtiyacı duyduğumuzda ise , bitcoin Türkiye’de yasal olarak tanınan bir sanal para birimi olmayı başardığının altını çizmemiz gerekiyor. Bitcoine başvuracak olan vatandaşlarımızın ilk öncellikle geniş çaplı bir araştırma yapması gerekmektedir.